Pomocne

Jakie waluty mogę wymieniać?

EURO (EUR)


EURO - MONETA EUROPEJSKA


Euro (EUR)
jest walutą zastępującą waluty krajowe w krajach Unii Europejskiej. Walutę w formie gotówki wprowadzono 1 stycznia 2002 roku. Poza Unią Europejską, używana jest tez w 11 krajach tj. Watykan, Monako, San Marino, Andora, Kosowo i Czarnogóra oraz we francuskich posiadłościach na Atlantyku i Oceanie Indyjskim i w brytyjskich bazach wojskowych na Cyprze.
Jego zasięg wciąż się powiększa o kolejne kraje Unii Europejskiej spełniające warunki wprowadzenia waluty wspólnotowej (UE)

Jest obecnie jedna z głównych walut obok dolara amerykańskiego i franka szwajcarskiego. Na euro przypada 27% światowych rezerw walutowych.


DOLAR (USD)


CZYM JEST DOLAR?


Dolar (USD) jest walutą wielu krajów. Jest oficjalna jednostką monetarną Stanów Zjednoczonych od roku 1785, choć sam istniał już wcześniej.
Jeden dolar to 100 centów. Banknoty maja nominały 1, 2, 5, 10 oraz 20,50 i 100 dolarów.
Na każdym z banknotów przedstawieni są prezydenci USA.
Gdy odkryto złoża srebra i złota w Ameryce, Hiszpania przeniosła tam część mennic i w ten sposób dolar stał się walutą podstawową Ameryki.
Walutę oznaczano symbolem 8, 1 dollar był wart 8 reali. Ze względu na możliwość pomyłki z cyfrą, zaczęto stylizować symbol aż do dzisiejszego znaku - $


FRANK (CHF)


FRANK - MOCNA WALUTA


Fran (CHF) – waluta Szwajcarii i Lichtensteinu. 1 frank dzieli się na 100 centów lub 100 rappenów (w niemieckojęzycznej części) Jest obok dolara, funta i euro jedną z najważniejszych walut świata. Franki najpierw wybijane były ze srebra, a od roku 1968 zaprzestano wybijać monety srebrne. Banknoty występują w nominałach 10, 20, 50, 100, 200 i 1000 franków.
W kwietniu 2016 Szwajcarski Bank Narodowy zaczął wprowadzać nowe banknoty trudne do sfałszowania i posiadające wysokie standardy bezpieczeństwa.


FUNT (GBP)


FUNT SZTERLING


FUNT (GBP) – jego nazwa brzmi funt szterling, ale nieoficjalnie nazywa się go funtem brytyjskim. Funt jest oficjalną jednostką monetarną Wielkiej Brytanii. Szterling został wprowadzony do obiegu przez angielskiego króla Henryka II w 1158 roku.
Funt oznaczany jest symbolem £. Skrót ten pochodzi od słowa libra oznaczającego zarówno wagę, jak i jednostkę masy. Aby nie pomylić jednostkę pieniędzy z jednostką wagi dodano słowo szterling, co w przypadku srebra oznacza „wysokiej próby”.

Współpracujemy ze wszystkimi bankami w Polsce - Bezpłatne przelewy do 12 banków

Alior
Bank Hipoteczny
BZWBK
ING
Inteligo
T - Mobile
Millenium
BGŻ BNP
Pekao
PKO BP
Raiffeisen
mBank