Jakie waluty mogę wymieniać?
EURO (EUR) |
EURO - MONETA EUROPEJSKA
Euro (EUR) jest walutą zastępującą waluty krajowe w krajach Unii Europejskiej. Walutę w formie gotówki wprowadzono 1 stycznia 2002 roku. Poza Unią Europejską, używana jest tez w 11 krajach tj. Watykan, Monako, San Marino, Andora, Kosowo i Czarnogóra oraz we francuskich posiadłościach na Atlantyku i Oceanie Indyjskim i w brytyjskich bazach wojskowych na Cyprze.
Jego zasięg wciąż się powiększa o kolejne kraje Unii Europejskiej spełniające warunki wprowadzenia waluty wspólnotowej (UE)
Jest obecnie jedna z głównych walut obok dolara amerykańskiego i franka szwajcarskiego. Na euro przypada 27% światowych rezerw walutowych.
DOLAR (USD) |
CZYM JEST DOLAR?
Dolar (USD) jest walutą wielu krajów. Jest oficjalna jednostką monetarną Stanów Zjednoczonych od roku 1785, choć sam istniał już wcześniej.
Jeden dolar to 100 centów. Banknoty maja nominały 1, 2, 5, 10 oraz 20,50 i 100 dolarów.
Na każdym z banknotów przedstawieni są prezydenci USA.
Gdy odkryto złoża srebra i złota w Ameryce, Hiszpania przeniosła tam część mennic i w ten sposób dolar stał się walutą podstawową Ameryki.
Walutę oznaczano symbolem 8, 1 dollar był wart 8 reali. Ze względu na możliwość pomyłki z cyfrą, zaczęto stylizować symbol aż do dzisiejszego znaku - $
FRANK (CHF) |
FRANK - MOCNA WALUTA
Fran (CHF) – waluta Szwajcarii i Lichtensteinu. 1 frank dzieli się na 100 centów lub 100 rappenów (w niemieckojęzycznej części) Jest obok dolara, funta i euro jedną z najważniejszych walut świata. Franki najpierw wybijane były ze srebra, a od roku 1968 zaprzestano wybijać monety srebrne. Banknoty występują w nominałach 10, 20, 50, 100, 200 i 1000 franków.
W kwietniu 2016 Szwajcarski Bank Narodowy zaczął wprowadzać nowe banknoty trudne do sfałszowania i posiadające wysokie standardy bezpieczeństwa.
FUNT (GBP) |
FUNT SZTERLING
FUNT (GBP) – jego nazwa brzmi funt szterling, ale nieoficjalnie nazywa się go funtem brytyjskim. Funt jest oficjalną jednostką monetarną Wielkiej Brytanii. Szterling został wprowadzony do obiegu przez angielskiego króla Henryka II w 1158 roku.
Funt oznaczany jest symbolem £. Skrót ten pochodzi od słowa libra oznaczającego zarówno wagę, jak i jednostkę masy. Aby nie pomylić jednostkę pieniędzy z jednostką wagi dodano słowo szterling, co w przypadku srebra oznacza „wysokiej próby”.
Korona Norweska (NOK) |
KORONA NORWESKA
Korona norweska(NOK) – jednostka monetarna w Norwegii. W języku norweskim korona nazywa się krone (liczba mnoga: kroner).Korona jako środek płatniczy została wprowadzona w Norwegii w 1875 roku w związku z przystąpieniem tego kraju do Skandynawskiej Unii Monetarnej (zawiązanej w 1873 r.). Do Unii oprócz Norwegii należały Szwecja oraz Dania. Unia rozpadła się po pierwszej wojnie światowej, jednak państwa skandynawskie postanowiły zachować nazwę waluty – dlatego jednostka monetarna w Szwecji i Danii również nazywa się koroną.Międzynarodowy kod (→ ISO 4217) waluty norweskiej to NOK.
Korona Dunska (DKK) |
KORONA DUŃSKA
Korona Dunska (DKK) – jednostka monetarna w Danii oraz terytoriach zależnych Danii: Wyspach Owczych i Grenlandii.Dania jest państwem Unii Europejskiej zwolnionym na mocy traktatu z Maastricht z obowiązku wprowadzenia u siebie waluty euro. W 2000 roku odbyło się dodatkowo referendum, w którym 53,2% społeczeństwa duńskiego odrzuciło pomysł wprowadzenia euro. Rząd Andersa Fogh Rasmussena zapowiadał kolejne referendum w tej sprawie w 2004, jednak do tego nie doszło.Międzynarodowy kod (→ISO 4217) waluty duńskiej to DKK.
Korona szwedzka (SEK) |
KORONA SZWEDZKA
Korona Szwedzka (SEK) – jednostka monetarna Szwecji.Dzieli się ona na 100 öre. Kod walutowy według ISO 4217 to SEK. Od roku 1875 do ok. 1978 w obiegu były monety o nominałach 1, 2, 5, 10, 25 i 50 öre oraz 1, 2 i 5 koron (zawierające 40% srebra), oraz banknoty 5, 10, 50, 100 i 1000 koron. Drobne monety öre wycofano w roku 1988, natomiast wszystkie monety koronowe są nadal legalnym środkiem płatniczym, choć rzadko spotyka się te wykonane ze srebra. Według strony szwedzkiego Banku Państwowego (Riksbanken) dużą liczbę tych monet przetopiono na złom srebrny.
Korona czeska (CZK) |
KORONA CZESKA
Korona czeska (CZK) – jednostka monetarna Czech wprowadzona w 1993 roku, formalnie (nominały niższe od korony od 2009 roku nie są w obiegu) dzieląca się na 100 halerzy.Międzynarodowy kod (→ISO 4217) waluty czeskiej to CZK.
Japonski jen (JPY) |
JAPOŃSKI JEN
Japonski jen (JPY) – jednostka walutowa Japonii, kod walutowy według ISO 4217: JPY. Trzecia co do wielkości waluta handlowa na rynku walutowym (po dolarze amerykańskim i euro).Jen został wprowadzony w 1872 po rewolucji Meiji, zastąpił on dotychczasowy bardzo złożony system walutowy. Nowy, dziesiętny system był wzorowany na zachodnich systemach walutowych, 1 jen dzielił się na 100 senów i 1000 rinów (seny i riny zostały wycofane z obiegu w 1954). Nowa moneta była bita i okrągła (wzorem zachodnich monet), dotychczasowe monety w Japonii były odlewane i miały obły kształt. W 1885 Bank Japonii wyemitował pierwsze banknoty.
Dolar kanadyjski (CAD) |
DOLAR KANADYJSKI
Dolar kanadyjski (CAD) –oficjalna waluta Kanady kod walutowy według ISO 4217: CAD.Pierwszy dolar kanadyjski został wprowadzony w 1817 roku. Dolar ten był wzorowany na walucie USA. Do roku 1854 dolar kanadyjski miał częściowo pokrycie w złocie. Od tego roku zyskał natomiast pełne pokrycie. Pieniądz papierowy mógł być wymieniany na złoty kruszec bez ograniczeń. Wówczas dolar kanadyjski był równy dolarowi amerykańskiemu. W 1976 dolar kanadyjski na rynku walutowym osiągnął swą maksymalną wartość 1,03 USD. Od tego czasu dolar kanadyjski zaczynał systematycznie spadać. Dopiero 20 września 2007 roku dolar kanadyjski znów zrównał się z dolarem amerykańskim. Jeden dolar kanadyjski dzieli się na sto centów kanadyjskich.