Blog

« Wróć


Wojna handlowa: Trump grozi “znacznym” podniesieniem taryf celnych

2019-11-13

USA/CHINA/TRADE/WAR

W ubiegłym tygodniu informowaliśmy, że zdaniem doradcy ekonomicznego Białego Domu, jeśli dojdzie do zawarcia umowy handlowej pomiędzy USA a Chinami w fazie pierwszej, to dojdzie również do zmian w obowiązujących umowach taryfowych i koncesjach.

Wiele wskazuje teraz jednak na to, że gdyby do takiego porozumienia nie doszło, Stany Zjednoczone gotowe byłyby do podniesienia taryf celnych, mówił Donald Trump podczas wystąpienia przed Economic Club of New York. Kurs dolara (USD) reagował pozytywnie na wypowiedzi amerykańskiego prezydenta.

Trump grozi eskalacją konfliktu z Chinami

W minionym tygodniu Stany Zjednoczone i Chiny zgodziły się na obustronne stopniowe zniesienie nałożonych ceł na towary, w miarę dążenia do zawarcia umowy. Amerykański prezydent przyznał jednak, że Stany Zjednoczone podniosą taryfy na Chiński eksport w przypadku, gdy pierwszy krok szerszego porozumienia nie zostanie osiągnięty.

– Jeśli nie dojdziemy do porozumienia, znacznie podniesiemy te taryfy. Zostaną one podniesione bardzo znacząco. I będzie tak samo w przypadku innych krajów, które również nas źle traktują –przyznał wczoraj Donald Trump dodając, że podpisze umowę z Chinami tylko wtedy, gdy będzie ona dobra dla amerykańskich firm i pracowników. Równocześnie wskazał jednak, że obie strony są coraz bliżej osiągnięcia porozumienia, co mogłoby wydarzyć się “wkrótce”.

Wtorkowe wystąpienie Trumpa po godzinie 18:00 czasu polskiego było jednym z najważniejszych wydarzeń, na które czekali wczoraj inwestorzy. W reakcji na wypowiedzi amerykańskiego prezydenta indeks dolara utrzymywał się na lokalnych maksimach, a kurs euro do waluty Stanów Zjednoczonych spadał na miesięczne minima.

Xi spotka się z Trumpem w USA

Przypomnijmy, że pierwotnie zakładano, iż ustalanie szczegółów zawartego w połowie października br. częściowego porozumienia w trwającej od dłuższego czasu wojnie handlowej pomiędzy USA i Chinami potrwa od trzech do pięciu tygodni i umowa zostanie podpisana podczas spotkania prezydentów USA Donalda Trumpa i Chin Xi Jinpinga, które miało odbyć się na szczycie Współpracy Gospodarczej Azja-Pacyfik w Chile w dniach 16-17 listopada.

Z powodu rosnącego niepokoju w tym kraju wydarzenie zostało jednak odwołane i jak dotąd nie ustalono kolejnej daty i miejsca spotkania przywódców USA i Chin.

Z najnowszych doniesień wynika, że prezydent Chin gotów jest przylecieć do USA specjalnie, by spotkać się z Trumpem i sfinalizować to porozumienie. Chińscy urzędnicy początkowo mieli nadzieję, że podpisanie umowy będzie związane z oficjalną wizytą państwową, ale są otwarci na przyjazd Xi do USA bez niej.

Sekretarz handlowy Wilbur Ross powiedział podczas konferencji prasowej, że osiągnięcie fazy pierwszej pomoże odbudować zaufanie między obiema stronami i że ma nadzieję, iż będzie to prekursorem dalszych dyskusji.

żródło:www.comparic.pl

Kantor Internetowy :

  • Nasz kantor walutowy ma wieloletnie doświadczenie w wymianie walut. Jesteśmy na rynku Polskim od ponad 10 lat.

  • Posiadamy licencję na uslugi płatnicze, które świadczymy. Są one kontrolowane przez Komisję Nadzoru Finansowego ( KNF) co zapewnia bezpieczeństwo transakcji.

  • Naszym klientom oferujemy najszerszy"portfel walutowy " zawierający 10 topowych walut do wymiany.

  • Na naszej platformie możesz samodzielnie dokonać wymiany waluty dzięki prostemu interfejsu. Bez zbędnego dzwonienia do konsultanta z obsługą i czekaniem na połączenie.

  • Oferujemy darmową usługę "Twój kurs" za pomocą której wymienisz walutę po takim kursie jaki chcesz.

  • Jesteśmy dla naszych klientów, wspieramy i pomagamy nie tylko przy obsłudze technicznej. Informujemy na bieżąco o problemach technicznych w poszczególnych bankach jak również świętach lub dniach wolnych w innych krajach.

  • Jesteśmy specjalistami w wymianie walut. Załóż darmowe konto i przekonaj się ile możesz zaoszczędzić.