Blog

« Wróć


Monety okolicznościowe

2016-07-15


Monety okolicznościowe są emitowane przez Narodowy Bank Polski i mają upamiętnić ważne wydarzenia związane ze sztuką, kulturą czy sportem. Do monet okolicznościowych zaliczają się:
• monety kolekcjonerskie, wykonane z metali szlachetnych – złota lub srebra,
• monety obiegowe o nominale 5 zł, których pierścień wykonany jest ze stopu MN 25, zaś rdzeń z CuAl6Ni2.

Do moment kolekcjonerskich dodaje się czasem inne materiały np. bursztyn, cyrkonie, szkło lub drewno.

Pierwsze monety okolicznościowe PRL pojawiły się w 1964 roku. Były wyemitowane z okazji jubileuszu sześćsetlecia Uniwersytetu Jagiellońskiego. Na rewersie tej monety pojawił się profil Kazimierza Wielkiego wykonany w dwóch wersjach: z napisem wklęsłym i wypukłym. W nakładzie łącznym ponad 5,2 mln sztuk. Rok później wybito dwie monety VII wieków Warszawy: Warszawska Nike i Kolumna Zygmunta w nakładach 3,492 mln szt i 2 mln szt.


źródło: www.nbp.pl/

Kantor walutowy w internecie

Kantor internetowy zapewnia użytkownikom dużą wygodę. Wymiana dolara czy euro za pośrednictwem naszego systemu daje wymierne korzyści. Ponadto internetowy kantor realizuje zlecenia od ręki.

Na naszej platformie publikujemy aktualny kurs funta, euro, dolara, a także kurs franka. Jeśli więc interesuje Państwa wymiana walut, kantor internetowy oferuje ją po cenach podanych na stronie. Można sprawdzić kurs dolara w każdej chwili i wymienić go wtedy, gdy jest to najbardziej opłacalne. Co więcej, podane online międzybankowe kursy walut to obraz jedynych kosztów, jakie poniosą Państwo przy wymianie. Kantor internetowy jest szansą, by zyskać dodatkowe oszczędności.

Wymiana funta czy innej waluty na ogół jest zyskowna jedynie dla placówki, która obsługuje transakcję. Często nie można liczyć na dobry kurs euro czy funta. Jeśli sprawdzą Państwo kursy walut online, przelicznik, który my stosujemy na pewno okaże się najlepszy. Wymiana euro nigdy nie była tak korzystna! Doskonale wiemy, jak wysokie mogą być kursy w kantorach internetowych, dlatego umożliwiamy Państwu śledzenie naszej oferty na bieżąco i porównywanie z innymi.

Nasz kantor walutowy w Internecie dba też o prostotę działania. Gdy przejrzą Państwo kursy walut online, kalkulator umożliwi Wam precyzyjne określenie kwoty, której możecie się spodziewać. Poza tym kantory wymiany walut w Internecie w naszym odczuciu powinny jak najbardziej minimalizować ilość działań koniecznych do przeprowadzenia operacji. Kantor Internetowy pozwala zrealizować przelew zagraniczny, posiada prosty interface i w każdym momencie umożliwia wysłanie zapytania do jednego z naszych specjalistów. Zapraszamy do darmowej rejestracji!