Blog

« Wróć


Komentarz walutowy – Istotne komentarze Fed i EBC, słabość polskiego przemysłu

2019-07-19

FED/EURO""

Ostatnie godziny przyniosły podwyższoną zmienność na rynku głównej pary walutowej, a także na innych parach z amerykańskim dolarem. Popołudniowe spadki to efekt nieoczekiwanych komentarzy ze strony EBC, a rychły zwrot to już zasługa dość niefortunnych stwierdzeń ze strony dwóch członków Rezerwy Federalnej. Z kraju poznaliśmy kiepskie dane o produkcji przemysłowej, która spadła po raz pierwszy od ponad dwóch lat.

W czwartek w godzinach popołudniowych na rynek trafiła informacja, iż Europejski Bank Centralny rozważa rzekomo wprowadzenie pewnych dostosowań w polityce celu inflacyjnego.

Przypomnijmy, że obecnie cel ten jest definiowany w dość mglisty sposób (inflacja poniżej, choć blisko 2%), co było pretekstem do istotnych różnic zdań wśród Rady Prezesów EBC.

W praktyce mogłoby to oznaczać, że EBC mógłby przyjąć politykę zbliżoną do NBP, gdzie cel inflacyjny definiowany jest punktowo niemniej z akceptowalnym pasmem wahań (w przypadku Polski +/- 1 pkt. proc.). Jeśli takowa zmiana zostałaby rzeczywiście zaimplementowana, wówczas do podwyżek stóp w strefie euro byłoby jeszcze dalej niż obecnie.

Z rynkowego punktu widzenia przekaz był prosty – obniżka o 50 pb w lipcu jest wciąż w grze. Presja na dolara nieco osłabła po sprostowaniach ze strony oddziału Fed z Nowego Jorku, który podkreślił, że uwagi te nie były adresowane bezpośrednio do obecnej sytuacji, ale były wynikiem wieloletnich badań. Tak czy inaczej rynek wycenia obecnie już w ponad 40%, że Fed może zredukować stopy procentowe aż o 50 pb. To wysoko postawiona poprzeczka dla Fed, który z pewnością chciałby zobaczyć słabszego dolara.

Z krajowej gospodarki poznaliśmy wczoraj rozczarowujące dane o produkcji przemysłowej, która w cenach stałych spadła 2,7% r/r, był to jednocześnie pierwszy taki spadek od kwietnia 2017 roku. Z danych tych możemy wyciągnąć kilka wniosków.

Po pierwsze, metody odsezonowania (w tym ujęciu otrzymaliśmy wzrost o 2,7% r/r) mogły niedoszacować potencjalnych przestojów (przynajmniej w niektórych firmach) w piątek po Bożym Ciele.

Po drugie, fala upałów jaka przetoczyła się przez kraj w minionym miesiącu mogła prowadzić do istotnego skrócenia czasu pracy. W tym miejscu warto wspomnieć, że brak wyraźnego odbicia w produkcji energii elektrycznej to najprawdopodobniej efekt istotnego skorzystania z energii importowanej.

Po trzecie, wyraźny spadek produkcji w przetwórstwie przemysłowym (-3,4% r/r w cenach stałych, najsłabiej od końca 2012 roku) to efekt przede wszystkim produkcji aut, która odjęła ponad 1 pkt. proc. Słabo wypadła również produkcja żywności, wyrobów metalowych, mebli oraz wyrobów z tworzycw sztucznych.

Po trzecie, wyraźny spadek produkcji w przetwórstwie przemysłowym (-3,4% r/r w cenach stałych, najsłabiej od końca 2012 roku) to efekt przede wszystkim produkcji aut, która odjęła ponad 1 pkt. proc. Słabo wypadła również produkcja żywności, wyrobów metalowych, mebli oraz wyrobów z tworzyw sztucznych.

 

żródło:www.comparic.pl

Kantor walutowy w internecie

Kantor internetowy zapewnia użytkownikom dużą wygodę. Wymiana dolara czy euro za pośrednictwem naszego systemu daje wymierne korzyści. Ponadto internetowy kantor realizuje zlecenia od ręki.

Na naszej platformie publikujemy aktualny kurs funta, euro, dolara, a także kurs franka. Jeśli więc interesuje Państwa wymiana walut, kantor internetowy oferuje ją po cenach podanych na stronie. Można sprawdzić kurs dolara w każdej chwili i wymienić go wtedy, gdy jest to najbardziej opłacalne. Co więcej, podane online międzybankowe kursy walut to obraz jedynych kosztów, jakie poniosą Państwo przy wymianie. Kantor internetowy jest szansą, by zyskać dodatkowe oszczędności.

Wymiana funta czy innej waluty na ogół jest zyskowna jedynie dla placówki, która obsługuje transakcję. Często nie można liczyć na dobry kurs euro czy funta. Jeśli sprawdzą Państwo kursy walut online, przelicznik, który my stosujemy na pewno okaże się najlepszy. Wymiana euro nigdy nie była tak korzystna! Doskonale wiemy, jak wysokie mogą być kursy w kantorach internetowych, dlatego umożliwiamy Państwu śledzenie naszej oferty na bieżąco i porównywanie z innymi.

Nasz kantor walutowy w Internecie dba też o prostotę działania. Gdy przejrzą Państwo kursy walut online, kalkulator umożliwi Wam precyzyjne określenie kwoty, której możecie się spodziewać. Poza tym kantory wymiany walut w Internecie w naszym odczuciu powinny jak najbardziej minimalizować ilość działań koniecznych do przeprowadzenia operacji. Kantor Internetowy pozwala zrealizować przelew zagraniczny, posiada prosty interface i w każdym momencie umożliwia wysłanie zapytania do jednego z naszych specjalistów. Zapraszamy do darmowej rejestracji!