Blog

« Wróć


Przyspiesza wzrost inflacji w Turcji. Obniżki stóp przez Bank Centralny Turcji (CBRT) dobiją lirę

2021-08-06

Turecka lira

Słabość liry przyspieszy, jeśli Bank Centralny Turcji (CBRT) przedwcześnie obniży stopy procentowe.

  • W Turcji utrzymuje się ryzyko w górę dla perspektyw inflacji w najbliższym czasie.
  • Inflacja konsumencka osiągnie 16% pod koniec roku, co może zapewnić jedynie ograniczone możliwości złagodzenia stanowiska CBRT.
  • CBRT próbuje odzyskać zaufanie inwestorów do liry. Nadal jest za wcześnie, aby obniżać stopy procentowe.

Opublikowane w tym tygodniu dane pokazały, że w lipcu inflacja w Turcji wzrosła o 1,8%, był to odczyt powyżej oczekiwań.

Analitycy spodziewają się, że do listopada inflacja konsumencka utrzyma się na poziomie 18,5/19%, kończąc rok na poziomie około 16%, dzięki efektowi bazy. Z kolei zdaniem ekspertów z MUFG Banku słabość liry przyspieszy, jeśli Bank Centralny Turcji (CBRT) przedwcześnie obniży stopy procentowe.

Wyższa niż oczekiwano dodatnia inflacja żywności w przeciwieństwie do jej sezonowo ujemnego poziomu i mieszany obraz cen bazowych wywołały wyższy wzrost niż zakładano.

– Potencjalna zmienność inflacji żywności z powodu tegorocznej suszy, oprócz strat spowodowanych wciąż utrzymującymi się pożarami, oraz pogłębione czynniki popychania kosztów utrzymają ryzyko w górę dla perspektyw inflacji w najbliższym czasie. Nawet przy stopniowej deprecjacji liry, spodziewamy się, że inflacja konsumencka pozostanie blisko 18,5-19% do listopada i zakończy rok na poziomie 16% – napisano w raporcie.

Czynniki wzrostu kosztów związane z wysokimi cenami surowców i problemami po stronie podażowej, przenoszenie presji kursowej, wciąż rosnący popyt krajowy i pogarszające się oczekiwania inflacyjne utrzymują niepewność co do perspektyw inflacji.

– Spodziewamy się, że inflacja konsumencka osiągnie 16% pod koniec roku, co może zapewnić jedynie bardzo ograniczone możliwości złagodzenia stanowiska CBRT począwszy od października, co również podkreśla rosnący nacisk na bank centralny – dodano.

W czerwcu turecka lira osłabiła się w stosunku do dolara amerykańskiego. W opinii ekonomistów MUFG Banku w kolejnych miesiącach utrzyma się słabość liry.

– Nadal jest za wcześnie, aby CBRT zaczął obniżać stopy procentowe, a teraz, gdy Fed przyjął bardziej jastrzębie stanowisko polityczne, byłoby to jeszcze bardziej ryzykowne – wskazano w raporcie.

CBRT próbowało odzyskać zaufanie inwestorów do liry, ogłaszając, że prowadzi rozmowy w celu zabezpieczenia umów swapów walutowych z czterema innymi krajami i jest bliski zawarcia umowy z dwoma z nich.

– Chociaż szczegóły innych potencjalnych transakcji swapów walutowych nie zostały jeszcze upublicznione, wątpimy, czy znacznie złagodzą obawy inwestorów dotyczące braku rezerw walutowych Turcji. Ryzyko nadal jest przesunięte w dół dla liry, a jej słabość prawdopodobnie przyspieszy, gdy CBRT zacznie obniżać stopy jeszcze w tym roku – podsumowano.

żródło:www.comparic.pl

Kantor Internetowy :

  • Nasz kantor walutowy ma wieloletnie doświadczenie w wymianie walut. Jesteśmy na rynku Polskim od ponad 10 lat.

  • Posiadamy licencję na uslugi płatnicze, które świadczymy. Są one kontrolowane przez Komisję Nadzoru Finansowego ( KNF) co zapewnia bezpieczeństwo transakcji.

  • Naszym klientom oferujemy najszerszy"portfel walutowy " zawierający 10 topowych walut do wymiany.

  • Na naszej platformie możesz samodzielnie dokonać wymiany waluty dzięki prostemu interfejsu. Bez zbędnego dzwonienia do konsultanta z obsługą i czekaniem na połączenie.

  • Oferujemy darmową usługę "Twój kurs" za pomocą której wymienisz walutę po takim kursie jaki chcesz.

  • Jesteśmy dla naszych klientów, wspieramy i pomagamy nie tylko przy obsłudze technicznej. Informujemy na bieżąco o problemach technicznych w poszczególnych bankach jak również świętach lub dniach wolnych w innych krajach.

  • Jesteśmy specjalistami w wymianie walut. Załóż darmowe konto i przekonaj się ile możesz zaoszczędzić.