Blog

« Wróć


Prezes NBP Adam Glapiński: Skala dalszych zakupów złota zależy od wzrostu rezerw, warunków makro.

2021-06-28

Wartość aktywów rezerwowych sięga 133,4 mld euro (dane na koniec maja 2021 r.).

Skala i tempo dalszych zakupów złota będzie uzależniona od dynamiki wzrostu rezerw dewizowych Narodowego Banku Polskiego (NBP), a także od przyszłych uwarunkowań makroekonomicznych i rynkowych, poinformował prezes NBP Adam Glapiński.

“Jednym z filarów naszej strategii inwestycyjnej jest sukcesywne zwiększanie zasobów złota banku centralnego, które skutecznie dywersyfikuje ryzyko związane z pozostałymi inwestycjami. W latach 2018-2019 NBP zakupił już 125,7 ton złota, zwiększając swój zasób kruszcu do 228,7 ton, czyli ok. 8% oficjalnych aktywów rezerwowych. Skala i tempo dalszych zakupów złota będzie uzależniona od dynamiki wzrostu rezerw dewizowych NBP, a także od przyszłych uwarunkowań makroekonomicznych i rynkowych” – napisał Glapiński w artykule opublikowanym dziś we francuskim dzienniku “L’Opinion”.

“Dzięki mądremu zarządzaniu rezerwami dewizowymi, NBP wypracował w latach 2016-2020 zyski, z których łączna wpłata do budżetu państwa przekroczyła 32 mld złotych, co odpowiada blisko 5% sumy bilansowej NBP z końca 2020 r.” – dodał szef banku centralnego.

Na początku czerwca NBP informował, że oficjalne aktywa rezerwowe wyniosły 133,38 mld euro w maju 2021 r. W ujęciu rocznym odnotowano wzrost o 11,7% r/r (i wzrost o 3,6% w ujęciu miesięcznym). Później bank centralny podał, że ilość złota w aktywach rezerwowych wyniosła 7,412 mln uncji na koniec maja (wobec 7,352 mln uncji miesiąc wcześniej).

żródło:www.comparic.pl

Kantor Internetowy :

  • Nasz kantor walutowy ma wieloletnie doświadczenie w wymianie walut. Jesteśmy na rynku Polskim od ponad 10 lat.

  • Posiadamy licencję na uslugi płatnicze, które świadczymy. Są one kontrolowane przez Komisję Nadzoru Finansowego ( KNF) co zapewnia bezpieczeństwo transakcji.

  • Naszym klientom oferujemy najszerszy"portfel walutowy " zawierający 10 topowych walut do wymiany.

  • Na naszej platformie możesz samodzielnie dokonać wymiany waluty dzięki prostemu interfejsu. Bez zbędnego dzwonienia do konsultanta z obsługą i czekaniem na połączenie.

  • Oferujemy darmową usługę "Twój kurs" za pomocą której wymienisz walutę po takim kursie jaki chcesz.

  • Jesteśmy dla naszych klientów, wspieramy i pomagamy nie tylko przy obsłudze technicznej. Informujemy na bieżąco o problemach technicznych w poszczególnych bankach jak również świętach lub dniach wolnych w innych krajach.

  • Jesteśmy specjalistami w wymianie walut. Załóż darmowe konto i przekonaj się ile możesz zaoszczędzić.