Blog

« Wróć


Poznaliśmy wyrok TSUE ws. frankowiczów. Złotówka i giełda mocno w górę.

2019-10-03

verdict_TSUE_CHF_loan

Poznaliśmy wyrok TSUE ws. frankowiczów. Złotówka i giełda mocno w górę.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał korzystną decyzję dla frankowiczów!

Trybunał zadecydował, że w przypadku kredytów indeksowanych do walut klauzule abuzywne nie mogą zostać zastąpione ogólnymi przepisami prawa cywilnego. Polskie sądy będą mogły jednak decydować o anulowaniu umowy kredytowej.

Wyrok TSUE umacnia polskiego złotego.

Orzeczenie TSUE to następstwo pytań prejudycjalnych skierowanych przez polski sąd, który przeprowadzał sprawę wytoczoną bankowi Raiffeisen przez polskie małżeństwo Justynę i Kamila Dziubaków. W 2008 roku zaciągnęli oni kredyt hipoteczny indeksowany we frankach szwajcarskich, a w ich ocenie w umowie znalazł się niedozwolony zapis dotyczący klauzuli indeksacyjnej.

– Wyrok TSUE jest zgodny z korzystną dla klientów opinią rzecznika generalnego tej instytucji z maja, ale też jest mniej więcej zgodny z oczekiwaniami i tym, co już zostało wcześniej zdyskontowane w osłabieniu złotego. EUR/PLN odreagowuje premię za ryzyko i schodzi do 4,3370 –komentuje Konrad Białas z TMS Brokers.

Największe wątpliwości sędziego rozpatrującego sprawę polskiej pary wzbudziły potencjalne skutki unieważnienia klauzuli. Mogłoby to doprowadzić do sytuacji, gdzie kredyt zostałby anulowany lub kredytobiorcy mogliby spłacać raty wyrażone w złotych, lecz z ujemną stopą procentową LIBOR, co byłoby niesprawiedliwe względem kredytobiorców złotowych, którzy nadal muszą stosować dodatni WIBOR.

– Po godzinie 10:00 ogłoszony został wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej ws. kredytów walutowych. Trybunał orzekł, że polskie banki nie miały prawa zmieniać zapisów umów kredytowych, ani nie mogły stosować klauzuli abuzywnych. Polski złoty zyskiwał w oczekiwaniu na publikację wyroku. Zaraz po ogłoszeniu decyzji polska waluta oddała część zysków, ale szybko powróciła do ruchu wzrostowego. Złoty zyskuje w stosunku do euro, dolara, funta i franka –wyjaśniają analitycy XTB.

Jednak pomimo dobrych wieści, rozpatrzona przez TSUE sprawa nie ma większego wpływu na inne prowadzone przed polskimi sądami sprawy frankowiczów. Na tę chwilę nie do końca wiadomo czy decyzja Trybunału będzie obowiązywać dla wszystkich kredytów indeksowanych do franka. Polskie sądy mogą kierować się decyzją TSUE, choć mogą wykorzystać „lukę” wydając orzeczenia tożsame jedynie w sprawach podobnych do zaistniałej.

– Ten werdykt nie będzie miał znaczenia fundamentalnego, choć oczywiście, że on ma znaczenie. Trzeba pamiętać, że dotyczy on relacji konsumenckich, bardzo konkretnego przykładu kredytu. Nie ma wątpliwości, że w niektórych umowach były stosowane tak zwane klauzule abuzywne, czyli niedozwolone, i porządek prawny Unii Europejskiej na to nie pozwala. To jednak nie dotyczy wszystkich umów frankowych, które u nas mieliśmy –ocenił przed wydaniem orzeczenia szef resortów finansów oraz inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

żródło:www.comparic.pl

Kantor Internetowy :

  • Nasz kantor walutowy ma wieloletnie doświadczenie w wymianie walut. Jesteśmy na rynku Polskim od ponad 10 lat.

  • Posiadamy licencję na uslugi płatnicze, które świadczymy. Są one kontrolowane przez Komisję Nadzoru Finansowego ( KNF) co zapewnia bezpieczeństwo transakcji.

  • Naszym klientom oferujemy najszerszy"portfel walutowy " zawierający 10 topowych walut do wymiany.

  • Na naszej platformie możesz samodzielnie dokonać wymiany waluty dzięki prostemu interfejsu. Bez zbędnego dzwonienia do konsultanta z obsługą i czekaniem na połączenie.

  • Oferujemy darmową usługę "Twój kurs" za pomocą której wymienisz walutę po takim kursie jaki chcesz.

  • Jesteśmy dla naszych klientów, wspieramy i pomagamy nie tylko przy obsłudze technicznej. Informujemy na bieżąco o problemach technicznych w poszczególnych bankach jak również świętach lub dniach wolnych w innych krajach.

  • Jesteśmy specjalistami w wymianie walut. Załóż darmowe konto i przekonaj się ile możesz zaoszczędzić.