Blog

« Wróć


Poznaliśmy wyrok TSUE ws. frankowiczów. Złotówka i giełda mocno w górę.

2019-10-03

verdict_TSUE_CHF_loan

Poznaliśmy wyrok TSUE ws. frankowiczów. Złotówka i giełda mocno w górę.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał korzystną decyzję dla frankowiczów!

Trybunał zadecydował, że w przypadku kredytów indeksowanych do walut klauzule abuzywne nie mogą zostać zastąpione ogólnymi przepisami prawa cywilnego. Polskie sądy będą mogły jednak decydować o anulowaniu umowy kredytowej.

Wyrok TSUE umacnia polskiego złotego.

Orzeczenie TSUE to następstwo pytań prejudycjalnych skierowanych przez polski sąd, który przeprowadzał sprawę wytoczoną bankowi Raiffeisen przez polskie małżeństwo Justynę i Kamila Dziubaków. W 2008 roku zaciągnęli oni kredyt hipoteczny indeksowany we frankach szwajcarskich, a w ich ocenie w umowie znalazł się niedozwolony zapis dotyczący klauzuli indeksacyjnej.

– Wyrok TSUE jest zgodny z korzystną dla klientów opinią rzecznika generalnego tej instytucji z maja, ale też jest mniej więcej zgodny z oczekiwaniami i tym, co już zostało wcześniej zdyskontowane w osłabieniu złotego. EUR/PLN odreagowuje premię za ryzyko i schodzi do 4,3370 –komentuje Konrad Białas z TMS Brokers.

Największe wątpliwości sędziego rozpatrującego sprawę polskiej pary wzbudziły potencjalne skutki unieważnienia klauzuli. Mogłoby to doprowadzić do sytuacji, gdzie kredyt zostałby anulowany lub kredytobiorcy mogliby spłacać raty wyrażone w złotych, lecz z ujemną stopą procentową LIBOR, co byłoby niesprawiedliwe względem kredytobiorców złotowych, którzy nadal muszą stosować dodatni WIBOR.

– Po godzinie 10:00 ogłoszony został wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej ws. kredytów walutowych. Trybunał orzekł, że polskie banki nie miały prawa zmieniać zapisów umów kredytowych, ani nie mogły stosować klauzuli abuzywnych. Polski złoty zyskiwał w oczekiwaniu na publikację wyroku. Zaraz po ogłoszeniu decyzji polska waluta oddała część zysków, ale szybko powróciła do ruchu wzrostowego. Złoty zyskuje w stosunku do euro, dolara, funta i franka –wyjaśniają analitycy XTB.

Jednak pomimo dobrych wieści, rozpatrzona przez TSUE sprawa nie ma większego wpływu na inne prowadzone przed polskimi sądami sprawy frankowiczów. Na tę chwilę nie do końca wiadomo czy decyzja Trybunału będzie obowiązywać dla wszystkich kredytów indeksowanych do franka. Polskie sądy mogą kierować się decyzją TSUE, choć mogą wykorzystać „lukę” wydając orzeczenia tożsame jedynie w sprawach podobnych do zaistniałej.

– Ten werdykt nie będzie miał znaczenia fundamentalnego, choć oczywiście, że on ma znaczenie. Trzeba pamiętać, że dotyczy on relacji konsumenckich, bardzo konkretnego przykładu kredytu. Nie ma wątpliwości, że w niektórych umowach były stosowane tak zwane klauzule abuzywne, czyli niedozwolone, i porządek prawny Unii Europejskiej na to nie pozwala. To jednak nie dotyczy wszystkich umów frankowych, które u nas mieliśmy –ocenił przed wydaniem orzeczenia szef resortów finansów oraz inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

żródło:www.comparic.pl

Kantor walutowy w internecie

Kantor internetowy zapewnia użytkownikom dużą wygodę. Wymiana dolara czy euro za pośrednictwem naszego systemu daje wymierne korzyści. Ponadto internetowy kantor realizuje zlecenia od ręki.

Na naszej platformie publikujemy aktualny kurs funta, euro, dolara, a także kurs franka. Jeśli więc interesuje Państwa wymiana walut, kantor internetowy oferuje ją po cenach podanych na stronie. Można sprawdzić kurs dolara w każdej chwili i wymienić go wtedy, gdy jest to najbardziej opłacalne. Co więcej, podane online międzybankowe kursy walut to obraz jedynych kosztów, jakie poniosą Państwo przy wymianie. Kantor internetowy jest szansą, by zyskać dodatkowe oszczędności.

Wymiana funta czy innej waluty na ogół jest zyskowna jedynie dla placówki, która obsługuje transakcję. Często nie można liczyć na dobry kurs euro czy funta. Jeśli sprawdzą Państwo kursy walut online, przelicznik, który my stosujemy na pewno okaże się najlepszy. Wymiana euro nigdy nie była tak korzystna! Doskonale wiemy, jak wysokie mogą być kursy w kantorach internetowych, dlatego umożliwiamy Państwu śledzenie naszej oferty na bieżąco i porównywanie z innymi.

Nasz kantor walutowy w Internecie dba też o prostotę działania. Gdy przejrzą Państwo kursy walut online, kalkulator umożliwi Wam precyzyjne określenie kwoty, której możecie się spodziewać. Poza tym kantory wymiany walut w Internecie w naszym odczuciu powinny jak najbardziej minimalizować ilość działań koniecznych do przeprowadzenia operacji. Kantor Internetowy pozwala zrealizować przelew zagraniczny, posiada prosty interface i w każdym momencie umożliwia wysłanie zapytania do jednego z naszych specjalistów. Zapraszamy do darmowej rejestracji!