Blog

« Wróć


Kurs dolara (USD) w górę dzięki rosnącej awersji do ryzyka.

2020-10-20

kursy walut euro dolar funt frank

Poznamy pierwsze istotne odczyty, które pokażą nam, jak gospodarka strefy euro zareagowała na drugą falę pandemii i związane z nią obostrzenia.

Miniony tydzień przyniósł wyprzedaż globalnych akcji, inwestorzy szukali bezpieczeństwa w aktywach safe haven, szczególnie USD, JPY i CHF.

Ruchy te były jednak ograniczone i nie zmieniły obrazu handlu z ostatnich kilku tygodni. Euro w parze z dolarem amerykańskim znajduje się obecnie w okolicy środka widełek, w których utrzymywało się od sierpnia, migrując między poziomem 1,16 a 1,19.

W minionym tygodniu najgorzej radziły sobie waluty środkowoeuropejskie, osłabione przez obawy, że druga fala pandemii szczególnie mocno uderza w kraje z tego obszaru.

Kurs złotego (PLN)

Polski złoty zakończył miniony tydzień znacznym osłabieniem. Stan polskiej waluty należy wiązać tak z ogólnym pogorszeniem sentymentu, z powodu którego relatywnie mocno cierpiały aktywa europejskie, jak też z gorszymi informacjami z kraju. Dotyczą one zarówno samej pandemii, jak i wprowadzonych na terenie całego kraju nowych restrykcji, mających ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa.

Zeszłotygodniowe dane dot. inflacji w Polsce nie skupiły na sobie większej uwagi, w tym tygodniu czeka nas jednak prawdziwe zatrzęsienie publikacji makroekonomicznych, które – choć nie powinny mieć istotnego wpływu na rynek – jednak pozwolą zorientować się w sytuacji gospodarczej pod koniec III kwartału.

Zeszłotygodniowe dane dot. inflacji w Polsce nie skupiły na sobie większej uwagi, w tym tygodniu czeka nas jednak prawdziwe zatrzęsienie publikacji makroekonomicznych, które – choć nie powinny mieć istotnego wpływu na rynek – jednak pozwolą zorientować się w sytuacji gospodarczej pod koniec III kwartału.

W związku ze skokowym wzrostem liczby nowych zakażeń i wspomnianym efektywnym minilockdownem w Polsce kluczowe za to będą publikacje dotyczące października, na które jednak przyjdzie nam poczekać miesiąc.

Kurs euro (EUR)

Pogarszające się koronawirusowe statystyki w większości krajów strefy euro i powrót lokalnych obostrzeń zaszkodziły nastawieniu inwestorów do euro w ubiegłym tygodniu.

W tym czasie dzienna liczba nowych zakażeń osiągnęła kolejne szczyty w czterech najważniejszych gospodarkach strefy euro (Niemcy, Francja, Włochy, Hiszpania), a większość krajów wspólnego bloku ponownie wprowadziła większe restrykcje.

W tym kontekście na znaczeniu zyskują dane PMI, które poznamy w piątek. Będą one pierwszą istotną miarą skali wpływu częściowych lockdownów i innych obostrzeń na sytuację gospodarczą.

Kurs dolara (USD)

Dane o sprzedaży detalicznej w USA, jakie poznaliśmy w ubiegłym tygodniu, były bardzo pomyślne, pomimo że kraj nie doczekał się jeszcze drugiej tury pomocy fiskalnej.

Sprzedaż skoczyła o ponad 5% w ujęciu rocznym.

Wybory w USA, które odbędą się w pierwszym tygodniu listopada, zaczynają przysłaniać jednak publikacje makroekonomiczne z kraju. Tych ostatnich zresztą w tym tygodniu nie będzie zbyt wiele.

Sondaże wskazują na większą i bardziej stabilną przewagę Demokratów, niż sugerowały w analogicznym czasie przed wyborami w 2016 roku, i aktywa ryzykowne powinny odnaleźć w tym pocieszenie. Finalna debata prezydencka pod koniec tygodnia skupi na sobie uwagę inwestorów.

Kurs funta (GBP)

Tak jak oczekiwaliśmy, negocjacje brexitowe w ubiegłym tygodniu utknęły w martwym punkcie, lecz Boris Johnson wycofał się z groźby odejścia od stołu.

Ostrzegł natomiast, że Wielka Brytania powinna przygotować się do możliwego Brexitu bez umowy. Szterling zachowywał się podobnie jak euro, wygląda więc na to, że rynki nadal oczekują, że stronom uda się osiągnąć jakieś ograniczone porozumienie.

Również jesteśmy tego zdania. Obie strony zdają się otwarte na dodatkowe rozmowy pomimo twardej postawy Johnsona. Oczekuje się, że w najbliższych kilku dniach negocjacje powrócą.

Kurs franka (CHF)

Pogorszenie sentymentu do ryzyka sprawiło, że frank zakończył tydzień jako jedna z najlepiej radzących sobie walut G10.

Druga fala pandemii COVID-19 nie oszczędziła Szwajcarii, a liczba nowych zakażeń w ubiegłym tygodniu osiągnęła kolejne szczyty. Obecnie oscyluje w okolicy 3 tys. dziennie. W związku z tym, że sytuacja pandemiczna w Japonii zdaje się stabilizować, frank szwajcarski, który lepiej radził sobie w poprzednich tygodniach, może w najbliższym czasie stać się mniej preferowaną walutą safe haven i radzić sobie gorzej.

 

żródło:www.comparic.pl

Kantor Internetowy :

  • Nasz kantor walutowy ma wieloletnie doświadczenie w wymianie walut. Jesteśmy na rynku Polskim od ponad 10 lat.

  • Posiadamy licencję na uslugi płatnicze, które świadczymy. Są one kontrolowane przez Komisję Nadzoru Finansowego ( KNF) co zapewnia bezpieczeństwo transakcji.

  • Naszym klientom oferujemy najszerszy"portfel walutowy " zawierający 10 topowych walut do wymiany.

  • Na naszej platformie możesz samodzielnie dokonać wymiany waluty dzięki prostemu interfejsu. Bez zbędnego dzwonienia do konsultanta z obsługą i czekaniem na połączenie.

  • Oferujemy darmową usługę "Twój kurs" za pomocą której wymienisz walutę po takim kursie jaki chcesz.

  • Jesteśmy dla naszych klientów, wspieramy i pomagamy nie tylko przy obsłudze technicznej. Informujemy na bieżąco o problemach technicznych w poszczególnych bankach jak również świętach lub dniach wolnych w innych krajach.

  • Jesteśmy specjalistami w wymianie walut. Załóż darmowe konto i przekonaj się ile możesz zaoszczędzić.