Blog

« Wróć


Historia franka cz.3

2017-08-11

W pierwszej wojnie światowej Szwajcaria była neutralna, jednak wojna przeniosła się na sferę monetarną państwa. W czasie wojny nie można było wymienić waluty. W okresie Wielkiego Kryzysu frank był zamieniany na złoto.. Zaprzestano tego, a zawirowania finansowe dotknęły również franka.
Kolejne zawirowania pojawiły się wraz z drugą wojną światową. Jednak frank tym razem zaczął nabierać swojej siły. Oczywiście Szwajcaria i w tej wojnie była neutralna. Sprawiło to, że Szwajcaria stała się bezpiecznym azylem dla kapitałów europejskich. Dzięki temu rezerwa złota Szwajcarii rosła w szybkim tempie. Po wojnie można było wymieniać na złote dewizy.
W roku 1971 doszło do redefinicji franka - przeszedł na kurs płynny dokładnie tak jak inne waluty, rezygnując z oparcia w kruszcu. W roku 2000 doszło też do referendum podczas którego Szwajcarzy na własne życzenie zrezygnowali z prawnego obowiązku oparcia waluty na rezerwach złota. Pomimo tego spora część rezerw Szwajcarii to wciąż ten szlachetny kruszec.
Skąd klucz do sukcesu? Neutralność była tym kluczem, dystans do wszelkich burzliwych wydarzeń w Europie i bardzo konsekwentne podejście do spraw monetarnych. Gdy tylko powstało zagrożenie kryzysem Szwajcaria zyskiwała na znaczeniu, bo tu lokowano kapitał. Do tego dodamy zaufanie i świętość tajemnicy bankowej w tym kraju i mamy franka szwajcarskiego jako symbol stabilności w niestałym świecie pieniądza.

źródło: historiagospodarcza.blogspot.com/2012/03/historia-franka-szwajcarskiego-od.html

Współpracujemy ze wszystkimi bankami w Polsce - Bezpłatne przelewy do 12 banków

Alior
Bank Hipoteczny
BZWBK
ING
Inteligo
T - Mobile
Millenium
BGŻ BNP
Pekao
PKO BP
Raiffeisen
mBank