Blog

« Wróć


Dolar najdroższy od ponad 2 lat – komentarz walutowy

2019-09-27

USD/MONEY

Amerykańska waluta pomimo nie do końca przejrzystej polityki Fed w ostatnim czasie wyraźnie zyskuje.

Nowe tegoroczne minima w notowaniach euro względem dolara to przede wszystkim efekt dużej różnicy w sytuacji ekonomicznej. Choć ryzyko spowolnienia dotyczy dziś całej globalnej gospodarki, w Europie jest ono dużo bardziej oczywiste niż w USA.

Najlepszym przykładem tego stanu rzeczy są publikacje indeksów PMI z początku tygodnia, kiedy europejskie PMI pokazały niepokojące spadki (w tym niemiecki PMI głęboko w terytorium recesji), podczas gdy amerykańskie odnotowały delikatne wzrosty, unikając recesyjnych poziomów (choć nadal okolice 51 pkt. oznaczają niskie tempo wzrostu).

Do tego w USA w ostatnich dniach mieliśmy wysyp bardzo mocnych danych z rynku mieszkaniowego, sugerujących, że spadek rentowności obligacji już wpływa stymulująco na gospodarkę. Wreszcie, o ile finalne dane o kwartalnym PKB potwierdziły jego wzrost o 2%, wskaźniki cen wzrosły znacznie mocniej od oczekiwań, potwierdzając widoczną w CPI pewną presję cenową.

Jest to sytuacja wyraźnie odmienna od tej w strefie euro i może zniechęcać większą grupę członków FOMC do kolejnej obniżki stóp procentowych, którą rynek zdołał już wycenić. W tej sytuacji pomimo faktu, iż dolar znajduje się ewidentnie w górnym przedziale historycznych wahań wobec euro (i większości innych walut) inwestorzy nie widzą zbyt wielu powodów do zmiany tego stanu rzeczy.

Aby tak się stało europejska gospodarka musiałaby znacząco przyspieszyć (co na razie nie wydaje się realne) lub amerykańska musiałaby zacząć szybciej spowalniać (bardziej prawdopodobne).

Dodatkowo wczoraj sporym echem na rynku odbiła się rezygnacja Sabine Lautenschlager z Rady EBC. Mówi się, że jest to forma protestu wobec wprowadzonego przez Bank nowego programu QE.

Program ten wzbudził wiele kontrowersji i dla Niemiec i innych bogatych krajów strefy euro może być po prostu niekorzystny, gdyż powszechne ujemne rentowności uderzają w oszczędzających.

Tu pojawia się pytanie, jaka będzie postawa Berlina – czy zaproponowany będzie bardziej „ugodowy” kandydat, czy też Bundesbank utrzyma twardą linię i nowa szefowa EBC nie będzie mieć łatwego zadania. Fakt ten nie będzie bez znaczenia dla euro.

żródło:www.comparic.pl

Kantor Internetowy :

  • Nasz kantor walutowy ma wieloletnie doświadczenie w wymianie walut. Jesteśmy na rynku Polskim od ponad 10 lat.

  • Posiadamy licencję na uslugi płatnicze, które świadczymy. Są one kontrolowane przez Komisję Nadzoru Finansowego ( KNF) co zapewnia bezpieczeństwo transakcji.

  • Naszym klientom oferujemy najszerszy"portfel walutowy " zawierający 10 topowych walut do wymiany.

  • Na naszej platformie możesz samodzielnie dokonać wymiany waluty dzięki prostemu interfejsu. Bez zbędnego dzwonienia do konsultanta z obsługą i czekaniem na połączenie.

  • Oferujemy darmową usługę "Twój kurs" za pomocą której wymienisz walutę po takim kursie jaki chcesz.

  • Jesteśmy dla naszych klientów, wspieramy i pomagamy nie tylko przy obsłudze technicznej. Informujemy na bieżąco o problemach technicznych w poszczególnych bankach jak również świętach lub dniach wolnych w innych krajach.

  • Jesteśmy specjalistami w wymianie walut. Załóż darmowe konto i przekonaj się ile możesz zaoszczędzić.