Blog

« Wróć


Brexit: Wielką Brytanię czeka podwyżka stóp procentowych?

2019-05-31

brexit

Wyższe stopy procentowe w przypadku soft Brexitu

Temat Brexitu, podobnie jak dotyczący wojny handlowej wciąż jest na topie jeśli chodzi o światowe finanse. Często nakreślane są czarne scenariusze hard Brexitu, co jednak jeśli wyjście UK z Unii okaże się uporządkowane? Głosy z Banku Anglii wskazują, iż wtedy Wielka Brytania może potrzebować podwyżki stóp procentowych.

Według wiceprezesa Banku Anglii Davida Ramsdena, jeśli doszłoby do hard Brexitu, Bank nie reagowałby w sposób automatyczny, obniżką stóp procentowych. Zależnie od warunków, stopy mogłyby zostać obniżone albo podwyższone.

„Istnieją scenariusze, w których równowaga czynników oznaczałaby luźniejszą politykę monetarną i inne scenariusze, w których właściwe byłoby zaostrzenie” – mówił Ramsden.

Gdyby jednak Brexit był uporządkowany (z umową przejściową), zgodnie z ostatnią prognozą raportu inflacyjnego MPC, wieceprezes BoE spodziewa się wzrostu, który z kolei mógłby doprowadzić do nadmiernego popytu i stworzenia krajowej presji inflacyjnej. Wtedy też zacieśnianie polityki pieniężnej byłoby uzasadnione dla utrzymania stabilności monetarnej.

A co w przypadku braku Brexitu w ogóle?

Ciekawe szacunki dla brytyjskiej gospodarki przedstawił Bloomberg, chociaż nie dotyczą polityki monetarnej Banku Anglii. Różnica między scenariuszem hard Brexitu, a pozostaniem UK w UE wynosi dla gospodarki około 9% PKB do 2030 roku.

Z przeprowadzonej analizy wynika, iż najgorszym scenariuszem dla gospodarki Wielkiej Brytanii byłby hard Brexit (+23%). Nieco lepiej wygląda scenariusz w stylu kanadyjskiego FTA (free trade agreements), który pozwoliłby na wzrost o około 25% do 2030 r. Następnie plasuje się potencjalne zawarcie umowy z UE (+26%), a najlepszy scenariusz to brak Brexitu (+32%). Należy jednak pamiętać, iż są to jedynie szacunki obliczane za pomocą modeli statystycznych.

Kurs funta ponownie w okolicach dołka

Po krótkim odbiciu, które rozpoczęło się w miniony piątek, a w poniedziałek zaprowadziło kurs funta do 10-dniowej EMA, notowania ponownie wróciły do spadków.

żródło:www.comparic.pl

Kantor walutowy w internecie

Kantor internetowy zapewnia użytkownikom dużą wygodę. Wymiana dolara czy euro za pośrednictwem naszego systemu daje wymierne korzyści. Ponadto internetowy kantor realizuje zlecenia od ręki.

Na naszej platformie publikujemy aktualny kurs funta, euro, dolara, a także kurs franka. Jeśli więc interesuje Państwa wymiana walut, kantor internetowy oferuje ją po cenach podanych na stronie. Można sprawdzić kurs dolara w każdej chwili i wymienić go wtedy, gdy jest to najbardziej opłacalne. Co więcej, podane online międzybankowe kursy walut to obraz jedynych kosztów, jakie poniosą Państwo przy wymianie. Kantor internetowy jest szansą, by zyskać dodatkowe oszczędności.

Wymiana funta czy innej waluty na ogół jest zyskowna jedynie dla placówki, która obsługuje transakcję. Często nie można liczyć na dobry kurs euro czy funta. Jeśli sprawdzą Państwo kursy walut online, przelicznik, który my stosujemy na pewno okaże się najlepszy. Wymiana euro nigdy nie była tak korzystna! Doskonale wiemy, jak wysokie mogą być kursy w kantorach internetowych, dlatego umożliwiamy Państwu śledzenie naszej oferty na bieżąco i porównywanie z innymi.

Nasz kantor walutowy w Internecie dba też o prostotę działania. Gdy przejrzą Państwo kursy walut online, kalkulator umożliwi Wam precyzyjne określenie kwoty, której możecie się spodziewać. Poza tym kantory wymiany walut w Internecie w naszym odczuciu powinny jak najbardziej minimalizować ilość działań koniecznych do przeprowadzenia operacji. Kantor Internetowy pozwala zrealizować przelew zagraniczny, posiada prosty interface i w każdym momencie umożliwia wysłanie zapytania do jednego z naszych specjalistów. Zapraszamy do darmowej rejestracji!

Współpracujemy ze wszystkimi bankami w Polsce - Bezpłatne przelewy do 9 banków

Alior
BZWBK
ING
Inteligo
T - Mobile
Millenium
BGŻ BNP
PKO BP
Raiffeisen