Blog

« Wróć


Brexit: Johnson oskarżony o kupowanie głosów, a nie realną naprawę gospodarki

2019-08-12

Boris-Johnson/UK

Johnson skupiony na problemach politycznych, a nie gospodarczych

Gdy Boris Johnson został premierem Wielkiej Brytanii niespełna trzy tygodnie temu, ogłosił deklaracje wydatków w wysokości około 2 miliardów funtów (2,4 miliarda dolarów) tygodniowo, podsycając spekulacje, że planuje przedterminowe wybory.

Premier UK oznajmił wczoraj, że wyda nawet 2,5 miliarda funtów na więzienia w ramach obietnicy walki z przestępczością. Dodatkowo planuje przeznaczyć 1,8 miliarda funtów dla National Health Service (odpowiednik NFZ) i 2,1 miliarda funtów na przygotowania do Brexitu bez umowy handlowej.

Lider partii opozycyjnej, Jeremy Corbyn zasygnalizował, że wkrótce po powrocie Parlamentu z letniej przerwy zwoła wotum zaufania, aby zapobiec niszczącemu gospodarczo Brexitowi bez porozumienia.

Mógłby odnieść sukces, inicjując powszechne wybory, gdyby uzyskał wsparcie od wystarczającej liczby zbuntowanych członków Partii Konserwatywnej.

– Plany wydatków Johnsona wydają się opierać na rozwiązywaniu problemów politycznych, a nie ekonomicznych. To ryzykowne, zważywszy na niepewność związaną z Brexitem i po danych z piątku pokazujących, że gospodarka kurczy się po raz pierwszy od siedmiu lat – powiedział Ben Zaranko, ekonomista ds. badań w Institute for Fiscal Studies.

Biuro ds. Odpowiedzialności Budżetowej szacuje, że Brexit bez porozumienia może zwiększyć deficyt o 30 miliardów funtów rocznie i pogrążyć gospodarkę w trwającej przez cały rok recesji. Zaranko uważa, że bezpieczniejszą strategią byłoby poczekać na Brexit i wtedy przeprowadzić przegląd wydatków z pełnym budżetem.

– Wydaje się trochę nierozsądne zobowiązanie się do dużych podwyżek funduszy na publiczne usługi przez wiele lat, jednocześnie mówiąc o obniżeniu podatków i ryzykując odejście z UE bez umowy, co niewątpliwie odbije się na narodzie brytyjskim. Połączenie tych rzeczy powoduje znaczny wzrost zadłużenia, którego nie można utrzymać na zawsze – dodał Zaranko.

Podobnego zdania jest Gemma Tetlow, główny ekonomista w think tanku Institute for Government. Telow zauważa, że chociaż jest jeszcze za wcześnie na wyciąganie daleko idących wniosków, to wydaje się, iż strategia wydatków Johnsona nie rozwiązuje podstawowych problemów ekonomicznych, takich jak utrzymująca się słaba produktywność Wielkiej Brytanii i starzenie się społeczeństwa.

– Nic, co słyszeliśmy do tej pory, nie potwierdza długoterminowej presji fiskalnej, na którą napotyka nowy rząd – powiedziała. Z kolei kwestia dofinansowania więzień, w jej ocenie chodzi o dodatkowe pieniądze na dodatkowe miejsca w więzieniach, a nie zajęcie się problemami rosnącego poziomu przemocy widocznymi już w istniejących więzieniach.

Po dekadzie oszczędności nowy premier zmienia kurs, obiecując dziesiątki miliardów funtów obniżek podatków i wzrost wydatków. Podczas kampanii Johnson planuje wykorzystać także 15 miliardów funtów „rezerwy” zgromadzonej na opuszczenie UE, którą odziedziczył po byłym kanclerzu Philipie Hammondzie.

Ten zapas pozwala rządowi zwiększyć zadłużenie bez łamania rządowych reguł fiskalnych w latach 2020–2021. Ale może nie być dostępny w przypadku hard Brexitu, a nowy kanclerz Sajid Javid potwierdził, że będzie przestrzegać tych planów.

żródło:www.comparic.pl

Kantor walutowy w internecie

Kantor internetowy zapewnia użytkownikom dużą wygodę. Wymiana dolara czy euro za pośrednictwem naszego systemu daje wymierne korzyści. Ponadto internetowy kantor realizuje zlecenia od ręki.

Na naszej platformie publikujemy aktualny kurs funta, euro, dolara, a także kurs franka. Jeśli więc interesuje Państwa wymiana walut, kantor internetowy oferuje ją po cenach podanych na stronie. Można sprawdzić kurs dolara w każdej chwili i wymienić go wtedy, gdy jest to najbardziej opłacalne. Co więcej, podane online międzybankowe kursy walut to obraz jedynych kosztów, jakie poniosą Państwo przy wymianie. Kantor internetowy jest szansą, by zyskać dodatkowe oszczędności.

Wymiana funta czy innej waluty na ogół jest zyskowna jedynie dla placówki, która obsługuje transakcję. Często nie można liczyć na dobry kurs euro czy funta. Jeśli sprawdzą Państwo kursy walut online, przelicznik, który my stosujemy na pewno okaże się najlepszy. Wymiana euro nigdy nie była tak korzystna! Doskonale wiemy, jak wysokie mogą być kursy w kantorach internetowych, dlatego umożliwiamy Państwu śledzenie naszej oferty na bieżąco i porównywanie z innymi.

Nasz kantor walutowy w Internecie dba też o prostotę działania. Gdy przejrzą Państwo kursy walut online, kalkulator umożliwi Wam precyzyjne określenie kwoty, której możecie się spodziewać. Poza tym kantory wymiany walut w Internecie w naszym odczuciu powinny jak najbardziej minimalizować ilość działań koniecznych do przeprowadzenia operacji. Kantor Internetowy pozwala zrealizować przelew zagraniczny, posiada prosty interface i w każdym momencie umożliwia wysłanie zapytania do jednego z naszych specjalistów. Zapraszamy do darmowej rejestracji!