Blog

« Wróć


Kuroda (BoJ): słaby jen korzystny dla gospodarki.

2021-04-13

kurs jena JPY

Pożądane jest, aby kursy walut kształtowały się na poziomach uznawanych za równowagę, stwierdził Kuroda

  • Japońscy decydenci dotychczas byli bardzo wrażliwi na niepożądane skoki jena, które szkodzą gospodarce zależnej od eksportu
  • Kurs pary walutowej USD/JPY prawdopodobnie spadnie do 103,00
  • Jen jest tani w porównaniu z długoterminową wyceną

Gubernator Banku Japonii (BoJ) Haruhiko Kuroda podkreślił we wtorek korzyści płynące ze słabego jena mówiąc, że pomógł on producentom (eksporterom) poprzez zawyżenie wartości zysków osiągniętych za granicą.

Tymczasem analitycy z Goldman Sachs prognozują dalsze umocnienie japońskiej waluty i spadek pary USD/JPY do poziomu 103,00. „Ujek” spada we wtorek oscylując w okolicach 109,30.

Kursy walut zmieniają się w zależności od różnych czynników – Kuroda

Wielu japońskich producentów produkuje obecnie towary, które sprzedają lokalnie, co oznacza, że ​​słaby jen może nie zwiększyć wolumenu eksportu tak bardzo, jak w przeszłości, zauważył Kuroda.

– Ale jest wiele pozytywów dla Japonii ze słabego jena, ponieważ firmy osiągają ogromne zyski za granicą i obserwują, jak ich wartość denominowana w jenach rośnie dzięki niżej notowanemu jenowi – powiedział parlamentowi gubernator Banku Japonii.

Kuroda dodał, że pożądane jest, aby kursy walut kształtowały się na poziomach uznawanych za równowagę, mówiąc, że „nie jest tak, że im słabszy jen, tym lepiej, czy im silniejszy, tym lepiej”.

Japońscy decydenci dotychczas byli bardzo wrażliwi na niepożądane skoki jena, które szkodzą gospodarce zależnej od eksportu. Bank Japonii posiada bogatą historię walki z gwałtownymi wzrostami jena przez dodatkowe luzowanie polityki pieniężnej, w tym takie kroki, jak pogłębienie ujemnych stóp procentowych w 2016 r.

Kuroda podkreślił, że trudno powiedzieć, czy silny wzrost gospodarczy w USA i późniejszy wzrost rentowności amerykańskich obligacji skarbowych doprowadzą do umocnienia dolara w stosunku do jena, jak przewiduje wielu graczy rynkowych.

– Kursy walut zmieniają się w zależności od różnych czynników – dodał.

Kurs USD/JPY spadnie do 103,00 w ciągu najbliższych 12 miesięcy – Goldman Sachs.

Zdaniem analityków Goldman Sachs kurs pary walutowej USD/JPY prawdopodobnie spadnie do 103,00 w najbliższych 12 miesiącach w związku z oczekiwanym odreagowaniem jena i malejącymi oczekiwaniami na podwyżkę stóp przez Fed.

– W perspektywie średnioterminowej USD/JPY może wzrosnąć ze względu na wzrost gospodarczy i inflacji. Jednak potem nastąpi spadek, ponieważ dotychczas agresywne zakłady na podwyżki Fed są redukowane. Nie spodziewamy się żadnych podwyżek do 2024 r., podczas gdy rynki wyceniają około trzy podwyżki do tego czasu – napisano w raporcie.

W drugiej połowie 2021 roku eksperci spodziewają się, że kurs USD/JPY znowu spadnie. Spekulacyjne shorty na jenie rosły pomimo braku dowodów na przyspieszenie zakupów japońskich obligacji zagranicznych.

– Przejście z pozycji długich na krótkie w pierwszym kwartale prawdopodobnie pomogło w deprecjacji jena, a presja na walutę prawdopodobnie zniknęła. Jen jest tani w porównaniu z długoterminową wyceną – podsumowano.

 

żródło:www.comparic.pl

Kantor Internetowy :

  • Nasz kantor walutowy ma wieloletnie doświadczenie w wymianie walut. Jesteśmy na rynku Polskim od ponad 10 lat.

  • Posiadamy licencję na uslugi płatnicze, które świadczymy. Są one kontrolowane przez Komisję Nadzoru Finansowego ( KNF) co zapewnia bezpieczeństwo transakcji.

  • Naszym klientom oferujemy najszerszy"portfel walutowy " zawierający 10 topowych walut do wymiany.

  • Na naszej platformie możesz samodzielnie dokonać wymiany waluty dzięki prostemu interfejsu. Bez zbędnego dzwonienia do konsultanta z obsługą i czekaniem na połączenie.

  • Oferujemy darmową usługę "Twój kurs" za pomocą której wymienisz walutę po takim kursie jaki chcesz.

  • Jesteśmy dla naszych klientów, wspieramy i pomagamy nie tylko przy obsłudze technicznej. Informujemy na bieżąco o problemach technicznych w poszczególnych bankach jak również świętach lub dniach wolnych w innych krajach.

  • Jesteśmy specjalistami w wymianie walut. Załóż darmowe konto i przekonaj się ile możesz zaoszczędzić.